Our DJ's, MC's and the others

You will surely agree with us that some of the most important people involved in Friends are those who play or moderate amazing nights for you. They are seen the most and thanks to them the entertainment often stretches into the early morning hours.

Let's take a closer look at some of them:

DJ's

DJ MeeVee

DJ MeeVee, real name Miroslav Vincenc (hence the pseudonym MeeVee), who comes from Central Slovakia, has been interested in dance music since his early years. He started playing in 2007 at the former Valentino club, where he became a resident right after his premiere. Since then he has been mainly involved in the gay dance scene and currently plays in several gay clubs in Prague. His wide music archive ranges from the 1970s to the present, with an emphasis on the current dance scene on the most famous hit parade songs and remixes.

DJ WhiteCat

Djane WhiteCat vstoupila na hudební scénu v roce 2011 (za což patří velký dík jejímu životnímu partnerovi – DJ Marty Blue, který ji k hraní přivedl) a splnila si tak sen hrát pro lidi a ne pouze pařit na parketě 🙂 Zahrála si v mnoha klubech po celé ČR, ale je velkou zastánkyní gay komunity, proto zakotvila především na české gay scéně. Byla rezidentkou zaniklého ON Clubu, posléze na stejném místě účinkovala také v klubu AXM a zahrála si na DJ stage Prague Pride v roce 2013 a 2019. Vyznačuje se svými extravagantními účesy a outfity a z hudebních stylů jí nejvíc sednou nejrůznější odnože house music (progressive, future, funky, happy), které ráda prokládá remixy známých komerčních a gay skladeb. Ráda si zapaří i na r’n’b či devadesátky 🙂

DJ Hawai

Was born in Jablonec nad Nisou. He has been working as a DJ since 2004. During his career, he went through a lot of classical discos and got into the Friends club. He has been playing in this club for a couple of years and playing the biggest hits from the 1970s to the present. He always tries to get the best out of himself - thanks to the people who attend his party and give him the energy to play.

DJ Pierre Marco

Pierre Marco, who has been involved in DJing since 2005 and joined the Prague club scene in 2012, had the opportunity to play in leading clubs throughout the Czech Republic and is well known for his refined musical taste, especially the 70s and 80s. years. These remixes, which he plays regularly, are mostly between soulful-deep funk-disco-groovy house styles.

DJ Bobina

DJ Gizela Kova

MC's

MC Kristina

Jmenuji se Kristina Sitková – pod tímto jménem si mě můžete přidat i na Facebooku a to si pište, že vám mé karaoke zaručeně nikdy neunikne 🙂 MC jsem se stala v červenci 2010 – od té doby pro vás každé 3. úterý v měsíci s železnou pravidelností moderuju KARAOKE párty. Témata se snažím vymýšlet tak, aby se bavili nejen naši štamgasti, ale i náhodní návštěvníci z ciziny 🙂 Stydlivějším návštěvníkům se zpěvem občas vypomůžu a ráda se i sama chopím nějakého songu. Moderování různých párty ve Friends není mojí jedinou náplní v programu. Nejvíce času mi zabírá divadlo, které mě drží už od tří let a vypadá to, že mě nějakou tu dobu ještě nepustí. Pokud byste měli zájem vidět mě „na prknech, co znamenají svět“, zkuste zabloudit do Národního divadla, do divadla Lampion v Kladně a na další místa. Případné dotazy na karaoke či na mou osobu směřujte na můj FB profil – ráda odpovím. Přeji hezký den či večer a těším se naviděnou ve Friends! Snad vás to bude bavit přinejmenším tak, jako to baví moderátory 🙂

MC Pavel

He is an occasional actor, singer and most of all a dreamer with his head still in the clouds. Every evening, when he is at the microphone, he tries to entertain everyone in the club and is not afraid to make fun of others, even of himself. If you meet him during the Karaoke Evening and sing some Adele's song, you will immediately improve his evening. He likes to chat with everyone, so if you are at the club for the first time and alone, feel free to talk a few words with him and maybe it will help you to get acquainted.

MC Gizela Kova

Gizela Kova has been active in Prague for more than 4 years. Its roots range from Puerto Rico to Miami, so it has a truly Latin heart. She is the founder and mother of House of Kova, the creator of Queens on the Run and the unforgettable Drag Queen that you must see at her Wednesday Gizela's Fun House parties, which are part of Gizela's Connection Parties at Friends club. She is not only excellent in her shows but is also a funny comedian and a great host. Occasionally, you can meet her at the Friends club behind the DJ's stage as well.

MC Loki

He is originally from Havirov, but now he could be is almost called “Prager”. He has been moderating at Friends for a few years and you will meet him for 100% every Sunday when he organizes the Club QUIZ for you, which can't be simply found anywhere else. You can find him at the bar in different days except for Sunday and don't be afraid to ask him for a shot! He loves to have it with you for sure. When he is not doing some of the crazy competition at Friends, he plays tennis or eats.

MC Star

Hieee! My name is Mark and I am the youngest member of our Friends team. I have been living in Prague since I was born, and I am absolutely typical Praguer and I am proud of it! I have no siblings, but two dogs are enough (although I would not be angry if they turned into cats ^ _ ^).

Jméno Star má jasný důvod – jsem prostě hvězda 😀 Ve Friends se jako moderátor snažím hlavně o to, aby se pražská noční queer zábava mohla alespoň nějakým způsobem přiblížit tomu světovému formátu. Nové a sofistikované soutěže, neobvyklá tématika a přístup k večerům, to jsou moje hlavní atributy jakožto moderátora 🙂

Nemusí se to zdát, ale tato práce zabere celkem dost času. I tak mám ale dost volno na svůj hlavní koníček a to je drag (můžete mě znát pod jménem Laylla Riel). Jako drag queen se musím vyznat v makeupu, vlasovém stylingu, oblečení, musím umět tančit a mnoho dalšího a to je moje, neměnil bych 🙂 Sice studuji na přírodovědnou VŠ, ale rád bych se živil jako vizážista.

And we have to not forget also our artists who will take care of your entertainment as well:

Vlasta Wild

Julia Landis

Gizela Kova